Άννα Αγγελικούση: Τιμήθηκε με το βραβείο Ευκράντη για τη συνολική της προσφορά στη Ναυτιλία
Ο όμιλος τον οποίο ίδρυσε και είναι επικεφαλής διαχειρίζεται 80 συνολικά, σύγχρονα ποντοπόρα πλοία, ενώ έχει σε εξέλιξη ναυπηγικό πρόγραμμα για τη ναυπήγηση 12 επιπλέον πλοίων – Δυναμική στήριξη του Έλληνα ναυτικού και της Ελληνικής σημαίας
Ο όμιλος τον οποίο ίδρυσε και είναι επικεφαλής διαχειρίζεται 80 συνολικά, σύγχρονα ποντοπόρα πλοία, ενώ έχει σε εξέλιξη ναυπηγικό πρόγραμμα για τη ναυπήγηση 12 επιπλέον πλοίων – Δυναμική στήριξη του Έλληνα ναυτικού και της Ελληνικής σημαίας
10.07.2024, 11:38
Η Άννα Αγγελικούση, ιδρύτρια του Ομίλου εταιρειών Alpha Bulkers, Pantheon Tankers και Alpha Gas σε μία από τις σπάνιες δημόσιες εμφανίσεις της, τιμήθηκε με το Βραβείο Ευκράντη 2023 για τη συνολικής της προσφοράς στη Ναυτιλία.
Με καταγωγή από τα Καρδάμυλα της Χίου η Ελληνίδα πλοιοκτήτρια αποτελεί μια από τις εξέχουσες προσωπικότητες της ελληνικής ναυτιλιακής κοινότητας που πρωτοστατούν στις εξελίξεις της ελληνικής αλλά και διεθνούς ναυτιλιακής βιομηχανίας. Ο όμιλος στον οποίο είναι επικεφαλής διαχειρίζεται 80 συνολικά, σύγχρονα ποντοπόρα πλοία, ενώ έχει σε εξέλιξη ναυπηγικό πρόγραμμα για τη ναυπήγηση 12 επιπλέον πλοίων.
Η Άννα Αγγελικούση συνεχίζει επάξια τη λαμπρή επιχειρηματική πορεία του αείμνηστου πατέρα της, Αντώνη Αγγελικούση, ο οποίος υπήρξε ένας από τους σημαντικότερους Έλληνες εφοπλιστές της μεταπολεμικής περιόδου και έμεινε στην ιστορία χάρη στις πρωτοπόρες επιχειρηματικές του ιδέες, τις οποίες υλοποιούσε με επιτυχία. Από τα πρώτα της χρόνια στον ναυτιλιακό στίβο, εκτέθηκε στα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της βιομηχανίας αλλά και τις ιδιαιτερότητες της ναυτιλιακής επιχείρησης έχοντας ως δάσκαλο τον πατέρα της.
10.07.2024, 11:38