Αποκάλυψη: Λάθος συντελεστή έχει η Υπουργική απόφαση για τις αυξήσεις εισφορών στις μεγαλύτερες εισηγμένες εταιρείες
Μάλλον βιαστικοί θα πρέπει να είναι εκεί στο Υπουργείο Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών. Εκτός κι αν τους δυσκολεύει να υπολογίζουν σωστά, τα… ποσοστά. Ειδικά όταν αυτά έχουν μηδενικά και υποδιαστολές.
Στην προκειμένη περίπτωση το ζήτημα αφορά την Υπουργική απόφαση, με την οποία διαμορφώνονται οι (αυξημένοι) πόροι που καταβάλλουν στην Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς, οι εισηγμένες στο χρηματιστήριο εταιρείες.
Όλα τα επί μέρους στοιχεία περιλαμβάνονται στο Φ.Ε.Κ με αριθμό 4219, που εκδόθηκε στις 18 Ιουλίου. Στο άρθρο 17 του πλαισίου των νέων διατάξεων, δημοσιοποιούνται οι νέοι συντελεστές εισφορών, με βάση τη μέση ετήσια κεφαλαιοποίηση των επιχειρήσεων, των οποίων οι μετοχές τελούν υπό διαπραγμάτευση στη χρηματιστηριακή αγορά της Αθήνας.
Όπως επί λέξει έχει αποτυπωθεί στο Φ.Ε.Κ. για εταιρείες με «κεφαλαιοποίηση μεγαλύτερη των τριών δισεκατομμυρίων ενός (3.000.000.001) ευρώ, το ποσοστό ορίζεται σε 0,0003 %».
Όμως, με αυτόν τον συντελεστή, σημαίνει ότι μια εταιρεία αυτού του μεγέθους θα πρέπει να πληρώνει στην Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς, εισφορά 9.000 ευρώ ετησίως. Πρόκειται για κραυγαλέο λάθος, αφού στην πραγματικότητα θα πρέπει να δίνει τα… δεκαπλάσια. Δηλαδή 90.000 ευρώ το χρόνο.
Το λάθος εμφιλοχωρεί στο οριζόμενο ποσοστό, καθώς έχει προστεθεί ένα μηδενικό επιπλέον μηδενικό, που αλλοιώνει το πραγματικό κόστος του εισφερόμενου πόρου. Αντί του ορθού, που είναι φυσικά το 0,003%…
Το σημείο του ΦΕΚ με το λανθασμένο σημείο
Με την Υπουργική απόφαση που υπογράφεται από τον Κωστή Χατζηδάκη, η κλιμακούμενη αύξηση του πόρου υπέρ της Επιτροπής Κεφαλαιαγοράς, ξεκινά από 10% και φτάνει μέχρι και 50%. Έρχεται δε μετά από σχεδόν δέκα χρόνια, στα οποία ο συντελεστής των εισφορών ήταν αμετάβλητος. Με τη εν λόγω Υπουργική απόφαση να βασίζεται σε εξειδικευμένη μελέτη για τον ισοσκελισμό του κόστους των παρεχόμενων υπηρεσιών από την πλευρά εποπτικής αρχής.
Η Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς αποτελεί νομικό πρόσωπο δημοσίου δικαίου, συσταθείσα με σκοπό την προστασία των επενδυτών και την εξασφάλιση της εύρυθμης λειτουργίας της ελληνικής κεφαλαιαγοράς. Ενώ σύμφωνα με το νόμο έχει αποκλειστικά δικούς της πόρους και λειτουργεί αποκλειστικά χάριν του δημοσίου συμφέροντος. Έχοντας ανεξαρτησία και διοικητική αυτοτέλεια.
Αναδρομική ισχύ για επιπλέον έσοδα
Αν κάτι ξενίζει στην απόφαση του Υπουργού είναι ασφαλώς η αναδρομικότητα στην αύξηση των εισφορών. Καθώς ‘’πατάει’’ στα πεπραγμένα του 2023, όπου ήδη οι υποχρεώσεις των εισηγμένων εταιρειών είναι της τάξεως των 5 εκατ. ευρώ.
Επ’ αυτών, οι εταιρείες καλούνται να καταβάλλουν κι άλλα 950 χιλιάδες ευρώ, με την μεσοσταθμική αύξηση της εισφοράς να είναι στο 19%.
Τα νέα δεδομένα των αυξημένων χρεώσεων εκκινούν από τις εταιρείες των οποίων η μέση κεφαλαιοποίηση κατ’ έτος ξεπερνά τα 20 εκατ. ευρώ και φτάνει έως 100 εκατ. ευρώ.
Στην πρώτη περίπτωση η εισφορά υπέρ της κεφαλαιαγοράς αναπροσαρμόζεται από τα 1.000 στα 1.100 ευρώ ετησίως, ενώ στη δεύτερη από τα 5.000 ανεβαίνει στα 5.500 ευρώ. Στη συγκεκριμένη κατηγορία οι αυξήσεις είναι 10%.
Στη επόμενη θέση της κλίμακας υπάγονται οι εταιρείες με χρηματιστηριακή αξία άνω των 100 εκατ. ευρώ και μέχρι τα 200 εκατ. ευρώ, η αύξηση της εισφοράς είναι 12,5%. Με μια εισηγμένη των 200 εκατ. ευρώ να εισφέρει 9.000 ευρώ από 8.000 ευρώ που έδινε έως τώρα.
Οι εισφερόμενοι πόροι αυξάνονται κατά περίπου 16,7% για τις εταιρείες των οποίων η κεφαλαιοποίηση φτάνει στα 500 εκατ. ευρώ, καθώς από τα 15.000 ανεβαίνουν στα 17.500 ευρώ τον χρόνο.
Για εταιρείες του ενός δις ευρώ ο συντελεστής της εισφοράς αυξάνεται κατά 25%, πράγμα που σημαίνει ότι από 20.000 ευρώ, το κόστος πάει τώρα στις 25.000 ευρώ.
Εταιρείες με κεφαλαιοποιήσεις άνω του 1 δις και μέχρι 3 δις επιβαρύνονται με αυξήσεις εισφορών κατά 50%. Έτσι μια εταιρεία των 3 δις, από 30.000 ευρώ που έδινε έως τώρα, θα δίνει πλέον 45.000 ευρώ.
Στην πρώτη θέση της νέα τιμολογιακής κλίμακας βρίσκονται οι εταιρείες (συνολικά 10 σήμερα) με αποτίμηση άνω των 3 δις ευρώ. Για τις οποίες η εισφορά ξεκινά από 90.000 ευρώ, έναντι των 60.000 ευρώ πού ήταν η προηγούμενη χρέωση. Στην κατηγορία αυτή υπάρχει πλαφόν, με τη χρέωση να φτάνει το πολύ μέχρι τις 200 χιλιάδες ευρώ το χρόνο. Δηλαδή η Coca Cola που τώρα έχει κεφαλαιοποίηση περίπου 11,5 δις, δεν πληρώσει τα 345 χιλιάδες ευρώ που «λέει» ο συντελεστής, αλλά 200 χιλιάδες ευρώ.
Παράπλευρα κόστη και χρεώσεις
Πέραν όλων αυτών οι εισηγμένες θα πληρώνουν και πάγια εισφορά 5.000 ευρώ, από 2.000 που ήταν έως τώρα. Ενώ αυξημένες θα είναι και οι τιμολογήσεις για σειρά άλλων περιπτώσεων, όπως η έκδοση ενημερωτικών δελτίων, οι δημόσιες προτάσεις, τα stock option, αλλά και οι επανεπενδύσεις μερισμάτων. Επίσης, εισφορές στην Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς καταβάλλουν και οι άλλοι εποπτευόμενοι φορείς (ΑΕΠΕΥ, Εταιρείες διαχείρισης Αμοιβαίων, Εταιρείες επενδύσεων κ.ά).
Θεσμοθετημένους πόρους υπέρ της Επιτροπής Κεφαλαιαγοράς, αποδίδει και ο Όμιλος της ΕΧΑΕ, που έχει την οργάνωση και τη λειτουργία του χρηματιστηρίου της Αθήνας. Μάλιστα πέρσι οι εισφορές αυτές ανήλθαν σε 1,961 εκατ. ευρώ.
Από την άλλη πλευρά οι εισηγμένες εταιρείες εκτός από τις εισφορές στην εποπτική αρχή, βαρύνονται και με τις συνδρομές προς το χρηματιστήριο. Τις οποίες πληρώνουν ανά τρίμηνο, ανάλογα με την μέση κεφαλαιοποίησή τους. Πέρσι το κονδύλιο αυτό έφτασε στα 2,987εκατ. ευρώ. Από 2,593 εκατ. ευρώ πρόπερσι. Καθώς όσο ανεβαίνουν οι χρηματιστηριακές αξίες, τόσο ενισχύονται και τα κόστη των συνδρομών.
Αισίως πλέον για την Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς και το χρηματιστήριο οι εισηγμένες θα φτάνουν να εισφέρουν περί τα 9 εκατ. ευρώ. Χωρίς να υπολογίζονται και οι παράπλευρες χρεώσεις για εταιρικές πράξεις…
Διαβάστε επίσης:
Πέθανε ο πρίγκιπας Μιχαήλ της Ελλάδας και της Δανίας, γνωστός και ως «Μισέλ ντε Γκρες»
Τουρκία: «Παραμύθι» χαρακτηρίζει τη «γαλάζια πατρίδα» πρώην πρέσβης και βουλευτής της αντιπολίτευσης
OCEAN: Οι οικογένειες Μοσχάτου και Στρατή ναυπηγούν ιδανικά μικρά ακτοπλοϊκά πλοία για τα νησιά
Αποκάλυψη: Λάθος συντελεστή έχει η Υπουργική απόφαση για τις αυξήσεις εισφορών στις μεγαλύτερες εισηγμένες εταιρείες | Ρεπορτάζ και ειδήσεις για την Οικονομία, τις Επιχειρήσεις, το Χρηματιστήριο, την Πολιτική