Ολυμπιακοί Αγώνες, σκοποβολή: Όγδοος ο Μίτας μετά το πρώτο σκέλος του προκριματικού στο σκητ
Με μια εξαιρετική εμφάνιση ο Μάκης Μίτας κατέκτησε την όγδοη θέση στο πρώτο σκέλος του προκριματικού στο σκητ της σκοποβολής για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, τα αγωνίσματα της οποίας διεξάγονται στο Σατορού
με μια πολύ καλή εμφάνιση που πραγματοποίησε στο πρώτο σκέλος του προκριματικού στο σκητ της σκοποβολής για τουςκατέκτησε την όγδοη θέση.
Ο 39χρονος Έλληνας πρωταθλητής ολοκλήρωσε τη προσπάθειά του με 73/75 βολές (25/25, 24/25 και 24/25) και βρίσκεται στην όγδοη θέση του προκριματικού, ο οποίος θα ολοκληρωθεί αύριο (3/8, 10:00), με τους πρώτους έξι της κατάταξης να παίρνουν το «εισιτήριο» για τον απογευματινό τελικό (3/8, 16:30.
Αξίζει να σημειωθεί ότι στον προκριματικό του σκητ υπάρχει και δεύτερη ελληνική συμμετοχή, με τον Χαράλαμπο Χαλκιαδάκη να κατατάσσεται 12ος μετά το πρώτο σκέλος του προκριματικού με 72/75 βολές (25/25, 23/25 και 24/25).
Την πρώτη εξάδα του προκριματικού μετά το τέλος του σημερινού σκέλους συνθέτουν οι Βίνσεντ Χάνκοκ (ΗΠΑ, 75/75), Κόνερ Λιν Πρινς (ΗΠΑ, 74/75), Μενγκ Γιουάν Λι (Κινεζική Ταϊπέι, 74/75), Ερίκ Ντελονέ (Γαλλία, 74/75), Ταμάρο Κασάντρο (Ιταλία, 74/75) και Σβεν Κόρτε (Γερμανία).