Πρώτο εθνικό φεστιβάλ τουρισμού της Βουλγαρίας
Το Πρώτο Εθνικό Φεστιβάλ Τουρισμού άνοιξε τις πύλες του στο όρος Ρίλα της Βουλγαρίας στις 19 Ιουλίου.”Γράφουμε ιστορία.
Το Πρώτο Εθνικό Φεστιβάλ Τουρισμού άνοιξε τις πύλες του στο όρος Ρίλα της Βουλγαρίας στις 19 Ιουλίου.
“Γράφουμε ιστορία. Αυτή είναι μια πολύ σημαντική στιγμή για τον οργανωμένο τουρισμό στη Βουλγαρία”, δήλωσε ο πρόεδρος της Ένωσης Τουρισμού Βέντσισλαβ Βένεφ στην τελετή έναρξης.
Το τριήμερο φεστιβάλ συγκέντρωσε μέλη τουριστικών οργανώσεων από όλη τη Βουλγαρία, λάτρεις της φυσικής δραστηριότητας και ανθρώπους που έχουν επισκεφθεί τα 100 Εθνικά Τουριστικά Ορόσημα σε μια εκστρατεία με σύνθημα «Γνωρίστε τη Βουλγαρία», της οποίας η ετήσια συνάντηση αποτελεί μέρος της εκδήλωσης.
Το φεστιβάλ περιλαμβάνει εκδρομές πεζοπορίας διαφορετικής δυσκολίας με οδηγό, αθλητικές εκδηλώσεις, μαθήματα πρώτων βοηθειών και πρακτικά μαθήματα για τα βασικά στοιχεία του προσανατολισμού και του ορεινού τρεξίματος. Έχει επίσης οργανωθεί τουριστική εκπαίδευση για παιδιά. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει πολλές ψυχαγωγικές δραστηριότητες, όπως μουσική, παιχνίδια με βραβεία και γαστρονομικές εκδηλώσεις.
Επιπλέον, ειδικοί και αθλητές θα μιλήσουν στους επισκέπτες για τα μελλοντικά τους σχέδια. Το γενικό θέμα των ομιλιών είναι «Ορεινή ορειβασία, διεθνής τουρισμός και ακραία αθλήματα».
Η διαμονή, τα γεύματα και η πρόσβαση σε διάφορες εκδηλώσεις είναι δωρεάν για όλα τα μέλη των τουριστικών συλλόγων και τους νικητές του Χρυσού Σήματος των 100 Εθνικών Τουριστικών Ορόσημων.
Το Εθνικό Φεστιβάλ Τουρισμού έχει ως στόχο την προώθηση της φυσικής δραστηριότητας. Θα ενθαρρύνει ανθρώπους όλων των ηλικιών να διατηρήσουν επαφή με τη φύση και θα ανεβάσει το επίπεδο της τουριστικής κουλτούρας και των δεξιοτήτων τους.
Το φεστιβάλ δίνει την ευκαιρία σε εταιρείες και οργανισμούς του τουριστικού τομέα να ανταλλάξουν εμπειρίες και να δημιουργήσουν επαφές μεταξύ τους. Θα πραγματοποιηθούν παρουσιάσεις διαφόρων τουριστικών τοποθεσιών και ταξιδιωτικών προορισμών στη Βουλγαρία, με επίκεντρο το όρος Ρίλα και την κοιλάδα Μαλγιοβίτσα.