Το πανόραμα του Euro 2024
Η δράση ξεκίνησε στις 14 Ιουνίου, στην «Allianz Arena» του Μονάχου, ενώ ο τελικός είναι προγραμματισμένος για το βράδυ της 14ης Ιουλίου στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου.
Με 24 ομάδες σε 10 πόλεις διεξάγεται το Euro 2024 στη Γερμανία. Η δράση ξεκίνησε την Παρασκευή (14/6), στην «Allianz Arena» του Μονάχου, ενώ ο τελικός είναι προγραμματισμένος για το βράδυ της 14ης Ιουλίου στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου.
Η φάση των ομίλων θα διαρκέσει περίπου 2 εβδομάδες (14 Ιουνίου – 26 Ιουνίου), ενώ στις 30 του μήνα ξεκινούν τα νοκ άουτ παιχνίδια.
ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ
Οι ώρες έναρξης των αγώνων είναι τρεις (16:00, 19:00 και 22:00), ενώ τα τηλεοπτικά δικαιώματα στην Ελλάδα έχει αναλάβει η ΕΡΤ.
Οι όμιλοι:
1ος όμιλος: Γερμανία, Ουγγαρία, Σκωτία, Ελβετία
2ος όμιλος: Ισπανία, Αλβανία, Κροατία, Ιταλία
ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ
3ος όμιλος: Αγγλία, Δανία, Σλοβενία, Σερβία
4ος όμιλος: Γαλλία, Αυστρία, Ολλανδία, Πολωνία
5ος όμιλος: Βέλγιο, Ρουμανία, Σλοβακία, Ουκρανία
6ος όμιλος: Πορτογαλία, Τουρκία, Τσεχία, Γεωργία
Το πρόγραμμα
Παρασκευή 14 Ιουνίου
Σάββατο 15 Ιουνίου
Κυριακή 16 Ιουνίου
19:00 Σλοβενία – Δανία, ΕΡΤ1
22:00 Σερβία – Αγγλία, ΕΡΤ1
Δευτέρα 17 Ιουνίου
16:00 Ρουμανία – Ουκρανία, ΕΡΤ1
19:00 Βέλγιο – Σλοβακία, ΕΡΤ1
22:00 Αυστρία – Γαλλία, ΕΡΤ1
Τρίτη 18 Ιουνίου
19:00 Τουρκία – Γεωργία, ΕΡΤ1
22:00 Πορτογαλία – Τσεχία, ΕΡΤ1
Τετάρτη 19 Ιουνίου
16:00 Κροατία – Αλβανία, ΕΡΤ1
19:00 Γερμανία – Ουγγαρία, ΕΡΤ1
22:00 Σκωτία – Ελβετία, ΕΡΤ1
Πέμπτη 20 Ιουνίου
16:00 Σλοβενία – Σερβία, ΕΡΤ1
19:00 Δανία – Αγγλία, ΕΡΤ1
22:00 Ισπανία – Ιταλία, ΕΡΤ1
Παρασκευή 21 Ιουνίου
16:00 Σλοβακία – Ουκρανία, ΕΡΤ1
19:00 Πολωνία – Αυστρία, ΕΡΤ1
22:00 Ολλανδία – Γαλλία, ΕΡΤ1
Σάββατο 22 Ιουνίου
16:00 Γεωργία – Τσεχία, ΕΡΤ1
19:00 Τουρκία – Πορτογαλία, ΕΡΤ1
22:00 Βέλγιο – Ρουμανία, ΕΡΤ1
Κυριακή 23 Ιουνίου
22:00 Ελβετία – Γερμανία, ΕΡΤ1
22:00 Σκωτία – Ουγγαρία, ΕΡΤ3
Δευτέρα 24 Ιουνίου
22:00 Κροατία – Ιταλία, ΕΡΤ1
22:00 Αλβανία – Ισπανία, ΕΡΤ3
Τρίτη 25 Ιουνίου
19:00 Γαλλία – Πολωνία, ΕΡΤ1
19:00 Ολλανδία – Αυστρία, ΕΡΤ3
22:00 Αγγλία – Σλοβενία, ΕΡΤ1
22:00 Δανία – Σερβία, ΕΡΤ3
Τετάρτη 26 Ιουνίου
19:00 Ουκρανία – Βέλγιο, ΕΡΤ1
19:00 Σλοβακία – Ρουμανία, ΕΡΤ3
22:00 Γεωργία – Πορτογαλία, ΕΡΤ1
22:00 Τσεχία – Τουρκία, ΕΡΤ3
Οι βαθμολογίες
1ος Όμιλος
Ομάδα
Βαθμοί
Αγώνες
Γκολ
Γερμανία
3
1
5-1
Ελβετία
3
1
3-1
Ουγγαρία
0
1
1-3
Σκωτία
0
1
1-5
2ος Όμιλος
Ομάδα
Βαθμοί
Αγώνες
Γκολ
Ισπανία
3
1
3-0
Ιταλία
3
1
2-1
Αλβανία
0
1
1-2
Κροατία
0
1
0-3
3ος Όμιλος
Ομάδα
Βαθμοί
Αγώνες
Γκολ
Σλοβενία
–
–
–
Δανία
–
–
–
Σερβία
–
–
–
Αγγλία
–
–
–
4ος Όμιλος
Ομάδα
Βαθμοί
Αγώνες
Γκολ
Ολλανδία
3
1
2-1
Αυστρία
–
–
–
Γαλλία
–
–
–
Πολωνία
0
1
1-2
5ος Όμιλος
Ομάδα
Βαθμοί
Αγώνες
Γκολ
Βέλγιο
–
–
–
Σλοβακία
–
–
–
Ρουμανία
–
–
–
Ουκρανία
–
–
–
6ος Όμιλος
Ομάδα
Βαθμοί
Αγώνες
Γκολ
Τουρκία
–
–
–
Γεωργία
–
–
–
Πορτογαλία
–
–
–
Τσεχία
–
–
–
Φάση των «16»
Σάββατο 29 Ιουνίου
19:00 Φάση των 16: 2Α – 2Β, ΕΡΤ1
22:00 Φάση των 16: 1Α – 2Γ ΕΡΤ1
Κυριακή 30 Ιουνίου
19:00 – 21:00 Φάση των 16: 1Γ – 3Δ/Ε/ΣΤ, ΕΡΤ1
22:00 Φάση των 16: 1Β – 3Α/Δ/Ε/ΣΤ, ΕΡΤ1
Δευτέρα 1 Ιουλίου
19:00 Φάση των 16: 2Δ – 2Ε, ΕΡΤ1
22:00 Φάση των 16: 1ΣΤ – 3Α/Β/Γ, ΕΡΤ1
Τρίτη 2 Ιουλίου
19:00 Φάση των 16: 1Ε – 3Α/Β/Γ/Δ, ΕΡΤ1
22:00 Φάση των 16: 1Δ – 2ΣΤ, ΕΡΤ1
Προημιτελικοί
Παρασκευή 5 Ιουλίου
19:00 Προημιτελικά, ΕΡΤ1
22:00 Προημιτελικά, ΕΡΤ1
Σάββατο 6 Ιουλίου
19:00 Προημιτελικά, ΕΡΤ1
22:00 Προημιτελικά ΕΡΤ1
Ημιτελικοί
Τρίτη 9 Ιουλίου
22:00 Ημιτελικός, ΕΡΤ1
Τετάρτη 10 Ιουλίου
22:00 Ημιτελικός, ΕΡΤ1
Τελικός
Κυριακή 14 Ιουλίου
22:00 Τελικός, ΕΡΤ1